Translate

środa, 4 maja 2016

Domowy chleb pszenny na żytnim zakwasie (zdrowe kanapki)

Domowy chleb - pomimo dość długiego czasu potrzebnego do zrobienia tego chlebka, naprawdę warto. A do tego ten zapach... bezcenne. Zakwas najlepiej robić z mąki żytniej, ponieważ najłatwiej ją zakwasić. Przepis na ten chleb pochodzi z bloga "mojewypieki".


Zakwas żytni:
Czas przygotowania 3 dni:
Dzień 1: Do litrowego słoika wsypujemy 1/2 szklanki mąki żytniej (typ 750 lub 720) i 1/2 szklanki przegotowanej lekko ciepłej wody. Mieszamy i zostawiamy w temperaturze pokojowej. Słoik przykrywamy ręcznikiem papierowym lub gazą i zakładamy gumkę recepturkę. Po 3 godzinach powinny być widoczne bąbelki. Czasami zakwas próbuję uciec ze słoika, wtedy wystarczy zamieszać całość i powinno być ok.
Dzień 2: Powtarzamy wszystkie czynności z dnia 1 (czyli 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki wody)
Dzień 3: Powtarzamy wszystkie czynności z dnia 1. Po 3 godzinach zakwas mamy gotowy do użycia. Po tym czasie powinny nam się pojawić pęcherzyki powietrza, które są oznaką tego, że nasze dzikie drożdże zaczęły działać (żyją).
Dygresja: Zakwas przechowujemy w lodówce, dzikie drożdże wtedy usypiają. Jak chcemy go użyć to wyjmujemy z lodówki, po 2 godzinach dokarmiamy go np. 2 łyżkami mąki i 2 łyżkami wody. Po 3 godzinach od dokarmienia zakwas gotowy jest do użycia.


Chleb pszenny składniki na 2 bochenki lub 1 mega duży:
Wieczór wcześniej (robimy zaczyn)
650 ml lekko ciepłej wody
500 g mąki pszennej chlebowej typ 650 - 750 (ja użyłam 650)
1/2 szklanki aktywnego zakwasu

Wykonanie:
1.    Wszystkie składniki wymieszać. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na noc.
2.    Rano na powierzchni powinny pojawić się pęcherzyki powietrza.

Rano ciasto właściwe:
600 g mąki pszennej chlebowej (tej samej co użyliśmy wieczorem do zrobienia zaczynu)
25 g soli
cały wcześniejszy zaczyn

Wykonanie:
1.    Ciasto można zagnieść ręcznie lub mikserem. Wszystkie składniki zagnieść, najlepiej zrobić to mikserem (10 min miksowania specjalną nakładką do wyrabiania ciasta). Ciasto będzie klejące, ale nie należy go zbytnio podsypywać mąką.
2.    Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrastania na 4 godz. W tym czasie, w równych, godzinnych odstępach ciasto wyrabiać i zagniatać (czyli 3 razy w ciągu 4 godzin). Ten zabieg powoduje lepsze napowietrzenie ciasta.
3.    Po 4 godzinach ciasto wyłożyć na blaszkę lub włożyć do naczynia żaroodpornego (bez przykrycia) wysmarowanego tłuszczem i posypanego bułką tartą lub mąką i pozostawić do wyrastania na 2-3 godz. w ciepłe miejsce.
4.    Po wyrastaniu chleb posmarować wodą, następnie włożyć do nagrzanego piekarnika do 250C na 10 min, po czym zmniejszyć temperaturę do 200C i piec kolejne 30 min. Gotowy chleb wyjmujemy z formy i studzimy na kratce. Chleb powinien być ładnie wypieczony i głuchy po uderzeniu od spodu.
Smacznego   
PODPIS

1 komentarz:

Dziękuję za pozostawienie swojej opinii:-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj